Klub         ochrancov zelene


Websupport

Kozel píše

   

Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  24 

[ 15.01.2021 ]

Problémy s vetrom

( Kabát Juraj )

Chrániť prírodu sa učia deti už v materskej škole. Chrániť prírodu by teda malo byť pre každého z nás samozrejmé a nezištné.

Z ochrany prírody sa však stáva módna záležitosť a lukratívny biznis. Elektromobilita, "obnoviteľné zdroje energie". Ako môže byť elektrobicykel ekologickejší ako jazda na obyčajnom bicykli? Ako môže byť veterná energia ekologická, keď prevádzka veterného parku, okrem vizuálneho narušenia krajiny, naruší biodiverzitu danej lokality?

Dodnes nik neskúmal vplyv veľkých veterných parkov na zmenu počasia a klímy. Ozaj, všimli ste si, že za posledné roky sa zmenilo prúdenie vzduchu na Slovensku v zime zo severozápadného na juhovýchodné? Možno je to iba náhoda, ale na severozápadnom pobreží Európy je množstvo veterných parkov s tisíckami vrtúľ, ktoré odoberajú energiu vetra a tým ho spomaľujú.

Ochrana prírody je hlavne spôsob ako žijeme, každý jeden z nás. Čo jeme, čo si obliekame, ako cestujeme, akú elektrinu používame. Ochrana prírody sa nedá ohraničiť.

Čítajte ďalej


[ 07.12.2020 ]

Prekladisko kontajnerov Holíč

( Kabát Juraj )

Informáciu o tom, že bol podaný zámer na výstavbu Multimodálneho logistického centra MLC (po našom prekladisko kontajnerov) medzi Kopčanmi a Holíčom, sme nebrali na ľahkú váhu. Okamžite sme tak, ako nám zákon dovoľuje, podali naše negatívne stanovisko. Neboli sme sami. Podobne, ako my, zareagovali viaceré slovenské, ale aj české združenia.

Zámer sa ešte nestihol na úradoch poriadne posúdiť a už ho po podaní našich námietok predkladateľ stiahol. Vzdal sa svojho zámeru? Nie, nevzdal. Ako sa hovorí " Vyhodíš ho dverami, vráti sa oknom". O pár dní po jeho stiahnutí sa na výveske českého systému EIA objavil ten istý zámer, aby boli posúdené cezhraničné vplyvy. Po oboznámení sa z našimi námietkami, prepracuje návrh tak, aby svoj úmysel mohol uskutočniť.

Čítajte ďalej


[ 19.11.2020 ]

Revitalizácia senického parku a naše dojmy

( Ševčíková Dana )

Mesto Senica chce revitalizovať mestský park. Od začiatku tohoto zámeru neskrývame obavy, aby sme z parku nemali "lunapark". Mesto na svojich stránkach odpublikovalo výsledky architektonickej súťaže. Tie sme si prezreli a zverejňujeme naše vyjadrenia a dojmy.

Dana Ševčíková:

Na výsledok súťaže, zameranej na revitalizáciu senického parku, som čakala s napätím aj s priznanými obavami. Bála som sa totiž, že park stratí charakter, ktorý má. Tým je jeho vzácna prírodnosť.

Dnes požadujeme, aby všetko plnilo kadejaké funkcie, inak to pre nás nemá dostatočný význam a hodnotu, musí to byť funkčné, alebo ešte lepšie, multifunkčné. A park, založený niekedy v 19. storočí, o ktorý sa posledných niekoľko desaťročí nikto poriadne nestaral, takéto vlastnosti nemá. Javí sa nezaujímavý, fádny, málo využitý, tak vzniká potreba jeho „revitalizácie“, nech na niečo konečne slúži.

Čítajte ďalej


[ 02.06.2020 ]

Smútok vianočného stromu

( Ševčíková Dana )

Ešte poriadne ani leto nezačalo a ja už musím o vianočnom strome písať. Musím, pretože...

Keď v decembri 2018 prvýkrát navešali na 30-ročnú duglasku tisolistú v Senici vianočné svetlá, na rozdiel od všetkých ohúrených pohľadov, bola naša reakcia rozladená. Fejsbukové stránky zaplavili stovky pochvalných komentárov a lajkov a ľudia sa nadchýnali nad bohatou, jagavou krásou: „Konečne máme aj v Senici krásny vianočný strom, hurá!“.

A my sme opäť boli za pesimistov a neprajníkov, ktorí mrzuto komentovali, že ten krásny strom tu bol predsa už dávno pred sviatkami a nikdy sa z jeho krásy nikto nenadchýnal. Tipovali sme, koľko Vianoc má asi pred sebou, kým to bude mať „zrátané“. Kilogramy kabeláže a svetiel nainštalovaných do živej dreviny, sa nám od začiatku nepáčili. Strom je živý. Rovnako živý, ako hociktorý iný tvor na tejto Zemi. Má len nevýhodu, že nedokáže utiecť, kričať od bolesti, ale dá ju najavo až neskôr, zhoršeným stavom, slabšou vitalitou.

Čítajte ďalej


[ 21.05.2020 ]

Druhá strana purpurovej romantiky

( Ševčíková Dana )

Malebný ráz kopaníc nad Sobotišťom púta v posledných dňoch pozornosť nevšednými, purpurovo-červenými poľami.

Hospodár, spravujúci pozemky v tomto prekrásnom kraji, zaradil totiž do svojho osevného plánu ďatelinu purpurovú (Trifolium incarnatum). Zakvitli celé lány tejto jednoročnej, karmínovočervenej kvetinky, ktorá neodolateľne vábi včely a čmeliaky. No nielen ich.

Fotografiu v červených kvietkoch chcú mať hádam všetci. Romantickej fotke sa nevedia ubrániť najmä dievčatá a ženy, mamičky s vyobliekanými detičkami, zamilované páriky, dokonca ani psíci neprídu skrátka... Médiá informujú o krvavých lánoch ako o atrakcii a vyzývajú ľudí, urobiť si krásnu fotografiu s purpurovou kulisou.

Čítajte ďalej


Strana: 1  2  3  4  5  6  ...  24 
Meno  
Heslo
(C) Klub ochrancov zelene